Hlinená žiaruvzdorná pec

Žiaruvzdorná hlinená pec na drevo s jedinečnými tepelnými vlastnosťami, v ktorej pripravíte pizzu, pečené mäso, hydinu, ryby, chlieb či koláče bezkonkurenčnej chuti, rovnako ponúka možnosti údenia horúcim, respektíve studeným dymom, v ktorom pripravíte údené mäsové alebo syrové pochúťky. Úžasné špeciality pripravované v žiaruvzdorných hlinených peciach majú stáročnú gurmánsku tradíciu, ktorú poznali už staré stredomorské národy. Špeciality pripravené v žiaruvzdorných hlinených peciach nemajú v gastronómii obdobu.

Žiaruvzdorná hlinená pec je sofistikovanou kombináciou odvekej tradície hrnčiarskeho umenia a moderných technológii žiaruvzdorných materiálov, rýchlosťou ohrevu a dlhodobou akumuláciou tepla s minimálnou spotrebou palivového dreva je na trhu neprekonateľná.

Jej základom je žiaruvzdorná hlinená kupola vyrobená ručne v stredozápadnej
oblasti Španielska. V tejto oblasti sa ťaží unikátny vysoko žiaruvzdorný
kaolínový íl a červená hlina , ktoré sú namiešané v ideálnom pomere pre dosiahnutie vysokej teploty v krátkom čase, žiaruvzdornosti, optimálnej distribúcie tepla a červenej hliny, ktorá dodáva flexibilitu.

(“V porovnaní so stredne až nízko žiaruvzdorným ílom, ktorý sa využíva na výrobu šamotu v SR). Práve preto je táto pec na trhu tak výnimočná a neporovnateľne efektívnejšia ako bežná tehlová pec.

Vysoká kvalita je dosiahnutá nie len vďaka jedinečným vlastnostiam z použitých nerastných surovín, ale aj stáročiami overenej technológii. Ručná výroba hlinenej pece prebieha viac ako mesiac v procese zrenia, sušenia a vypálenia. Vnútorné rozmery pece sú v ponuke od 50 cm do 160 cm, pre súkromné účely sú ideálne pece od 80 cm do 95 cm. Výrobca zaručuje kvalitu tejto žiaruvzdornej hlinenej pece záručným certifikátom.

Pec je výnimočná nie len výhrevnosťou v krátkom čase pri minimálnej spotrebe palivového dreva, ale aj v dlhodobom uchovávaní tepla vďaka termoizolačným vrstvám. Na hlinenú kupolu je nanesená ďalšia vrstva nepálenej žiaruvzdornej hliny a izolácie, ktorej žiaruvzdornosť výrobca garantuje až do teploty 1200°C. Zároveň uchovávajú teplo až do druhého dňa.

Následne je izolácia spevnená “pletivom a drôtom”, na ktorý sa nanesú ďalšie vrstvy žiaruvzdornej malty. Vďaka tomu aj pri dosahovaní vysokých teplôt vo vnútri pece zostáva relatívne chladná z vonkajšej časti a zároveň uchováva teplotu tak dlho pri minimálnej spotrebe paliva.

Vďaka vnútorným žiaruvzdorným a izolačným vrstvám je možné na
vonkajšej fasáde použiť stredne až nízko žiaruvzdorné materiály – ako je šamotová tehla, ale aj klasická hlinená tehla, lámaná skala ako aj určité druhy malty a farebných náterov.
Po stvrdnutí spojovacích materiálov, je nutné pec dôkladne temperovať postupným zvyšovaním teploty, a tým sa znižuje vlhkosť stavebných materiálov. Prvotne je temperovanie pece súčasťou stavebného procesu, ale je rovnako dôležité pec temperovať aj vtedy, ak pec nebola dlhšie používaná. (napr. po období dažďov a zimy)

Vlhkosť stavebných materiálov a následné zvýšenie teploty má za následok kontrakciu materiálu, čím môžu vzniknúť trhliny, najmä v nepálenej časti pece – na vonkajšej fasáde. Malé trhlinky sú akceptovateľné a ľahko opraviteľné. Môžu vznikať na nepálených exteriérových častiach v spojovacích materiáloch obkladu, prípadne ak je pec bez obkladového materiálu (napr.kameň, alebo tehla), vystierkovaná žiaruvzdornou maltou s náterom.

Práve kvôli obmedzeniu vlhkosti je vhodné stavať pec so strieškou, pod prístreškom, v letnej kuchynke alebo priamo v interiéri domu alebo reštaurácie.

Vzhľad exteriéru môže mať množstvo variácií, v závislosti od preferencií zákazníka.

Pec s ohniskom v spodnej časti

Môže byť prepraviteľná, prípadne postavená priamo vo Vašej záhrade, kuchyni alebo reštaurácii.

Komponenty

Na stavbu hlinenej žiaruvzdornej pece je potrebných niekoľko komponentov

 • Cementová železobetónová platňa
 • Hlinená žiaruvzdorná kupola,
 • Nepálená žiaruvzdorná hlina
 • Žiaruvzdorná izolácia do 1200’C
 • Žiaruvzdorná malta + náter, alebo obklad fasády šamotovou tehlou, červenou pálenou tehlou, lámanou skalou etc. ( podla preferencii zákazníka).
 • Dvierka v rôznych variáciách, liatinové ,oceľové, so sklom, s ornamentmi etc.
 • Komín s regulátorom ťahu
 • Pyrometer do 500’C ,

Tieto komponenty sú dovážané priamo na objednávku zo Španielska.

Realizácia projektu si vyžaduje:

Záväznú objednávku potrebných komponentov priamo u popredného výrobcu v Španielsku s dopravou na miesto určenia, a zakúpenie ostatných obkladových a spojovacích materiálov.

 • Pec môže byt postavená v našej dielni Brickwood.sk a umiestnená hydraulickou technikou do Vašej záhrady (v prípade, že je možný prístup)
 • Pec Vám postavíme priamo v záhrade, altánku, v letnej kuchynke alebo v reštaurácii

Cena v základnej zostave s priemerom hlinenej kupoly

 • 70cm- 3050,- €
 • 80cm- 3150,- €
 • 90cm- 3250,- €
 • 100cm- 3350,- €
 • 110cm- 3450,- €

Pece s ohniskom v spodnej časti, cena v základnej zostave

 • 70cm – 3650,- €
 • 80cm – 3750,- €
 • 90cm – 3850,- €
 • 100cm – 3950,- €
 • 110cm – 4050,- €

Ďalšie nadštandardné obkladové materiály a doplnky podľa preferencií zákazníka.


Dvierka na pece

Pravouhlé štvorcové železné dvierka s vypaľovanou žiaruvzdornou farbou, reguláciou vzduchu a otvorom pre pyrometer

Polooblúkové dvierka s priehľadom zo žiaruvzdorného skla

Extra liatinové železné dvierka a rám s 1 cm hrubého liatinového plechu, reguláciou vzduchu a otvorom pre pyrometer

Liatinové dvierka s vypálenou žiaruvzdornou farbou a regulátorom vzduchu

Liatinové dvierka s regulátorom vzduchu a otvorom pre pyrometer

Liatinové dvierka s regulátorom vzduchu

Liatinové dvierka s reguláciou vzduchu a priehľadom zo žiaruvzdorného skla